Phoenix Surowce Sp. z o.o. realizuje projekt w ramach projektu UE Horyzont RESQTOOL w konsorcjum, w którego skład wchodzą:
- European Powder Metallurgy Association AISBL
- Centro de Estudios e Investigaciones Técnicas de Gipuzkoa
- Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung e. V
- University of Cagliari
- CERATIZIT Luxembourg S.à r.l.
- F.I.L.M.S. SpA
- Tikomet Oy
- Stadler Metalle GmbH & Co. KG
- HILTI AG
- TEMSA Transformaciones y Estudios Metalúrgicos SA
- Irish Manufacturing Research
- Sandvik AB
Strona projektu: https://www.resqtool.eu/
Numer projektu: 101138144
Nazwa projektu: Recykling wysokiej jakości zasobów CRM od Narzędzia do ponownego użycia aplikacji
Skrót realizacji projektu: RESQTOOL
Temat: HORIZON-CL4-2023-RESILIENCE-01-05
Rodzaj działania: HORIZON EUROPE – Działania innowacyjne
Opis projektu:
RESQTOOL to projekt mający na celu opracowanie zrównoważonych i energooszczędnych rozwiązań w zakresie recyklingu i odpowiedzialnego dostarczania surowców krytycznych i strategicznych (CRM), takich jak kobalt i wolfram, tantal, tytan i niob z wyrobów z metali twardych po zakończeniu ich okresu użytkowania.
Globalnym celem projektu, współfinansowanego przez Unię Europejską, jest zmniejszenie śladu węglowego procesu Zinc Reclaim oraz rozwój zaawansowanego i ekologicznego recyklingu chemicznego w oparciu o odpady rolno-przemysłowe biopochodne chemikalia.
Projekt RESQTOOL zademonstruje zdolność odzyskiwania cynku i procesów biochemicznych do ponownego wykorzystania i odzyskiwania krytycznych surowców na wszystkich etapach łańcucha wartości HM, począwszy od gromadzenia, logistyki, sortowania i separacji po czyszczenie, rafinację i oczyszczanie materiałów. Wykazanie podejścia do produkcji bez odpadów poprzez efektywne wykorzystanie energii i zasobów oraz poprzez walidację przy użyciu prawdziwych części z branży HM, a tym samym przyczynienie się do Europejskiego Zielonego Ładu. Ten globalny cel jest z natury zorientowany na przemysł i jest zgodny z zaproszeniem HORIZON-CL4-2023-RESILIENCE-01-05.
BUDŻET: 8,8 mln
Okres realizacji projektu: od 01.12.2023 do 30.11.2027 – 4 lata